Nieprawidłowe żywienie zazwyczaj kojarzy się przede wszystkim z nadwagą i otyłością, ale to bynajmniej nie jedyne skutki wynikające m.in. ze spożywania niewłaściwej ilości kalorii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie może mieć także niedożywienie, a więc problem, który dotyka coraz więcej osób starszych. Przyspieszenie procesu pogorszenia sprawności, wystąpienie dotkliwych zmian w pracy organizmu, zaburzenia pracy trzustki, zaostrzenie chorób przewlekłych, anemia, zanik mięśni oddechowych — to tylko część dolegliwości zdrowotnych będących następstwami tego niepożądanego stanu. Jak więc uniknąć takiego rozwoju wydarzeń?
Niedożywienie — jaka jest definicja tego terminu?
Mianem niedożywienia określa się stan, w którym brak należytej równowagi pomiędzy spożytym pokarmem a indywidualnym zapotrzebowaniem na niezbędne składniki odżywcze. Do wystąpienia tego stanowiącego zagrożenie dla zdrowia i życia problemu przyczyniać się może wiele elementów — do tych najczęściej występujących zaliczamy czynniki:
- społeczno-ekonomiczne (samotność, ubóstwo, niską aktywność społeczną),
- fizjologiczne (osłabienie zmysłów np. smaku lub węchu),
- psychologiczne (okres żałoby, depresję, pogorszony nastrój),
- medyczne (przebyte choroby, urazy, zabiegi).
Niedożywienie następuje wówczas, gdy organizm nie ma zapewnionej optymalnej ilości kalorii stanowiących główne źródło energii koniecznej do codziennego funkcjonowania, a także boryka się z niedoborem białka, witamin czy innych (równie ważnych) składników.
Niepokojące objawy świadczące o niedożywieniu
Czy niedożywienie można szybko zauważyć? Niestety w zdecydowanej większości przypadków problem ten zostaje dostrzeżony zdecydowanie za późno, zwłaszcza u osób starszych. Z tego względu ich opiekunowie powinni zachować czujność i w porę reagować na tak charakterystyczne sygnały, jak chociażby:
- ogólne osłabienie oraz zmniejszenie masy mięśniowej skutkujące częstszym występowaniem upadków,
- obniżenie temperatury ciała, a także zwiększenie wrażliwości na zimno,
- suchość skóry,
- występowanie obrzęków,
- wypadanie włosów,
- pogorszona odporność na infekcje,
- przedłużające się gojenie ran.
Jak zapobiec niedożywieniu u osób starszych?
Wbrew pozorom jedynym sposobem na uniknięcie niedożywienia wcale nie jest zwiększenie apetytu za pomocą specjalnie dedykowanych suplementów. Istnieje bowiem znacznie więcej propozycji rozwiązania tego dotkliwego w skutkach problemu. Opiekunowie osób w starszych mogą np. zachęcić do zwiększenia aktywności fizycznej (oczywiście dostosowując jej rodzaj do kondycji oraz możliwości pacjenta). Warto też zwrócić uwagę na to, jakie na posiłki pacjent lubi i uwzględniać je w diecie. Dobrym pomysłem będzie także podjęcie częstszych prób karmienia, złagodzenie ewentualnych stanów depresyjnych, skorygowanie zaburzeń metabolicznych czy zmniejszenie bolesności stanów zapalnych. Kluczem do sukcesu są tutaj duże pokłady empatii, jak również indywidualne podejście.
W niektórych przypadkach warto też skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zapewniamy je w naszym domu opieki pod Warszawą. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów oferty.